Ukrainian (UA)English (United Kingdom)Russian (CIS)


Оперативна діагностика головного обладнання АЕС

Шараєвський Г.І., Шаповалова С.І., канд. техн. наук, доц.
Національний технічний університет України "Київський політехнічний інститут", пр. Перемоги, 37, м. Київ, 03056, Україна
Мова: російська
Джерело: Проблеми загальної енергетики, 2009, 2(20):35-39
Рубрика: Дослідження та оптимізація технологічних об'єктів і систем енергетики
УДК: 004.032.26
Затверджено до друку: 26.11.2009
Анотація: Розглянуто стан існуючих автоматизованих систем управління технологічними процесами АЕС, обґрунтовано використання нейрокомп’ютерного підходу до розпізнавання спектральних реалізацій стохастичних діагностичних сигналів, що характеризують поточний технічний стан деяких елементів та систем головного обладнання АЕС.
Суть проблеми полягає в тому, що сучасні системи контролю та управління енергетичним обладнанням у складі автоматизованої системи управління технологічними процесами (АСУ ТП) АЕС мають в своїй основі детермінований підхід до логічного аналізу режимів устаткування: не допустити виходу контрольованих ними параметрів за завчасно встановлені граничні рівні. Для надійного упередження пошкоджень, які можуть виникнути у головному устаткуванні ядерного енергоблоку, цього, звичайно, недостатньо.
У зв’язку з цим проблема діагностики аномальних режимів тепловіддачі може бути вирішена шляхом використання не температурних вимірювань стану теплоносія на виході з активної зони ядерного реактора, що існують зараз, а на основі розпізнавання характеру спектрів динамічних компонентів деяких параметрів реактору (в першу чергу, сигналів динамічного тиску в теплоносії та сигналів вимірювачів потоку нейтронів, розташованих в самій активної зони ядерного реактора).
Ключовi слова: інтелектна діагностика, розпізнавання образів, нейронні мережі.